Mehmet Büyükekşi açıklamalarda bulunuyor!

MKE Ankaragücü – Çaykur Rizespor maçında yaşanan olaylar sonrasında Kulüpler Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu toplantıda bir araya geldi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ankaragücü – Çaykur Rizespor maçı sonrası yaşananlardan dolayı açıklamalarda bulunuyor.

İşte o sözler:

“Halil Umut Meler bizim için sadece bir hakem değil, uluslararası arenalarda kendisiyle iftihar ettiğimiz, gurur duyduğumuz bir hakemimiz. İyi bir aile babası ve iyi bir insan. Bugün konuşacağımız hiçbir şey, hakemimiz zalimce tekmelenirken iki eli başında yerde sürüklendiği fotoğraftan daha fazla şey söyleyemez.”

“Olayın sorumluları hakkında yüce Türk adaleti gereğini yapmıştır, bundan sonra da yapmaya devam edecektir. Bizim TFF olarak yapmamız gereken şeyi, hukuk müşavirliğimiz dün yapmıştır. PFDK da perşembe günü kararını açıklayacaktır. Disiplin talimatlarımızda, bu gibi durumların tekrarı yaşanmaması için hak mahrumiyeti ve para cezası dışında ek yaptırımlar getirmeyi planlıyoruz.”

“Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımıza sunmak istiyorum. Gençlik ve Spor Bakanımıza, İçişleri Bakanımıza, Adalet Bakanımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 6222 kanununda gerekli değişikliklerin yapılmasında ve uygulanması konusunda, TFF de yerini alacaktır.”

Tüm ligler 19 Aralık Salı günü yeniden başlayacak.

Ankaragücü’nün ligdeki durumu ne olacak?

“TFF’nin kurulları var. PFDK ve Tahkim Kurulu… TFF Hukuk Kurulu Başkanı her hafta maçlar oynandıktan sonra ceza kuruluna sevkler yapıyor. Dün de gerekli sevkler yapıldı. TFF’nin bu konuda bir karar yetkisi yok. Yetki, bağımsız olan PFDK’da. Onlar da yarın da toplanacak. Karar, perşembe günü de açıklanacaktır.”

“Hakemlerin dün yaptığı resmi bir açıklamaları var. Hepimiz insanız, önce bunu düşünmemiz lazım. İnsan psikolojisi… O günkü ruh halleri gerçekten çok kötüydü. Biz de yeniden başlatma kararını alırken gerek kamuoyunun gerekse hakemlerimizin bu konudaki tutumlarıyla ilgili çalışmalar yaptık. Dün, Ankara’da hakemlerimize uzun bir konuşma yaptık, onlar da saygı gösterdiler, mutabık kaldılar.”

Halil Umut Meler hakemliği bırakacak mı?

“Halil Umut Meler, UEFA’nın da FIFA’nın da çok sevdiği bir hakem. EURO 2024’te görev almasını bekliyoruz. Şu an hakemliği bırakması gibi bir durum yok.”

“Faruk Başkanımızı uzun yıllardır tanıyoruz. Bir sağlık durumu mu oldu, ne oldu bilmiyoruz. Bizim konumuz şu an bu değil. Konu adalete gitmiştir ve adalet gerekeni yapmıştır. Nasıl mahkemelere bir bakan, cumhurbaşkanı müdahale edemiyorsa, biz de PFDK’ya müdahale edemeyiz. Onlar karar verecektir. Bir düzeltme yapılacaksa da Tahkim Kurulu yapacaktır. Benim bu konuda bir şey söylemem yanlış olur.”

DEVAMI GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x